Sedíte na barové židli a zíráte před sebe na barmana, u něhož jste si právě objednali drink. Mladý muž s pečlivě načesanými vlasy a střiženými vousy, oděn do uniformy se zlatými knoflíky, rozjíždí svou show a vytahuje odněkud zpod pultu láhev.

 

Tedy, není to show v pravém slova smyslu. Žádné zbytečné házení sklem za zády, žonglování šejkry a zapalování ohňů. Spíš vychutnávání si své práce, kterou tenhle klučina evidentně miluje. Mezi dlaněmi si lehce pohodí láhev mezcalu, pečlivě za doprovodu rentgenového pohledu odměří průzračnou pálenku do jiggeru. Vyklopí ji do míchací sklenice, přičemž na poslední kapku zpomalí pohyb zápěstím jako kdyby se měl právě teď zastavit čas, aby celou proceduru zakončil prudkým švihnutím celé ruky.

 

„Mezcal se vyrábí z plodů agáve starých sedm až deset let. Ty se ještě před destilací několik dnů pečou ve vykopaných jámách,“ zásobuje vás barman zajímavostmi týkajícími se jednotlivých ingrediencí vašeho drinku. Koktejl servíruje v pravděpodobně zakázkové skleničce, kterou jste nikde jinde neviděli, a na závěr mu dodá aroma podomácku vyrobeným kouřem.

 

Gratulujeme, obsluhuje vás vyznavač Style bartendingu – moderního přístupu k barmanství. Tenhle pojem definoval ve svých skriptech Progresivní mixologie určených pro budoucí barmany Achim Šipl. „Stylové barmanství se zaměřuje na perfektní vizuální provedení a oborové znalosti. Klade důraz na detail jednotlivých pohybů a bar bere jako jedno velké jeviště,“ uvádí autor, podle něhož ti nejambicióznější styloví barmani tráví při tréninku dlouhé hodiny před zrcadlem.

Přístup vyzdvihuje zručnost a vědomosti barmana, dává mu možnost projevit svůj šarm, eleganci, styl. „Cílem Style bartendingu je návrat respektu k barové práci. Barman se soustředí na jednotlivé pohyby těla, pracovních pomůcek či skleniček. Zároveň hosta profesionálně informuje o produktech. Soustředí se na preciznost a dává to hostu jasně najevo,“ pokrčuje Achim Šipl ve výkladu.

 

Inspiraci vedoucí k vzniku a postupnému rozšíření stylového barmanství musíme hledat v Japonsku. Tamní barmani jsou totiž pověstní spalující touhou po dosažení dokonalých technických dovedností. Legendárním zástupcem japonské barmanské školy je Kazuo Uyeda, jenž přišel s metodou šejkování nazvanou jako Hard shake. Uyeda se s typickou precizností zabývá teorií pohybu ledu v šejkru. Jeho cílem je drink maximálně prochladit a zároveň jej co nejméně naředit. Docílíte toho přesně daným stylem šejkování, při němž se led jen minimálně rozbíjí o stěny šejkru a zároveň zůstává v dostatečné míře ve styku s nápojem.

 

Druhým inspiračním pilířem Style bartendingu je globalizovaný svět a s ním spojená možnost pohodlně cestovat či bez větší námahy získávat on-line informace. Barmani díky tomu mají možnost vidět a naučit se techniky a styly míchání od nepřeberného množství zástupců jejich oboru. Každý si tak tvoří vlastní, originální styl práce.

 

Za stylové můžeme označit klidně i některé historické barmany, třeba Jerryho Thomase nebo Harryho Johnsona. Těch dnešních jsou tisíce, a troufáme si tvrdit, že někteří z nich pracují i u nás v Crazy Daisy.