Co mají společného americká whiskey a hudební žánr bluegrass? Oba mají původ ve státě Kentucky. Stejně jako Bernie Lubbers, ambasador americké likérky Heaven Hill, který v minulých dnech zavítal do České republiky, a barmani z Crazy Daisy u toho nemohli chybět.

 

„Jsem tady poprvé a můžu říct, že Česká republika mi z nějakého důvodu připomíná Kentucky. Včera jsem cestoval vlakem mezi Prahou a Brnem, ta krajina venku se mi fakt moc líbila,“ přiznal se Bernie ke konci své prezentace.

 

Ta byla v porovnání s podobnými aktivitami ambasadorů ostatních značek hodně netradiční. Bernie je totiž zdatný muzikant a zpěvák a své povídání o historických souvislostech či reáliích z palírny prokládal bluegrassovými písničkami.

Název Heaven Hill vám možná z etiket, jež vídáte v policích za barmanem, není známý. Ale Evan Williams, Rittenhouse nebo Elijah Craig – to už je jiná, že? Všechny tyhle a ještě desítky dalších brandů pod Heaven Hill Distillery spadají. „Státu Kentucky platíme roční vlastnickou daň ze sudů ve výši 2,6 milionů dolarů. Dva dolary za sud,“ vyjádřil Bernie Lubbers skrz ekonomické počty velikost palírny.

 

Celkem se v Heaven Hill od založení v roce 1935 protočilo už 7,5 milionu sudů a všichni už se těší na ten osmimiliontý. Protože si tady zakládají na tradici a ceremoniálech, shromáždí se vždy u každého miliontého sudu rodina majitelů s hosty a podepíše se na něj.

 

Tradicemi je ostatně konzervativní Kentucky prosycené skrz naskrz. Třeba kukuřičnou whiskey Mellow Corn už zdálky poznáte podle docela odlišné, sytě žluté etikety. „To je ošklivost. Proč bychom měli utrácet 30 liber za něco v tak škaredém obalu? ptali se mě jedni pánové v Londýně. Já jim říkám, aby si všimli letopočtu 1945 uvedeného na lahvi. Přesně od té doby se design obalu vůbec nijak neměnil,“ vysvětlil Bernie, který vystupuje pod přezdívkou Whiskey Professor.

Tu potvrdil vyprávěním dalších historek týkajících se dějin konzumace alkoholu. Třeba tou, proč se alkoholická síla nápoje v anglosaských zemích udávala v jednotkách „proof“, nikoliv v našich ABV (alkohol by volume). „Dříve se síla whiskey testovala tak, že ji nalili na trochu střelného prachu a zapálili. Když byl destilát příliš zředěný, hořel prach žlutě. V opačném případě se objevil modrý plamen. To byl proof – důkaz. A tohle pojmenování zůstalo,“ ozřejmil Bernie historický fakt.

 

Za hodinu a půl jeho prezentování jsme ochutnali pět vzorků americké whiskey, dozvěděli se řadu zajímavých informací a poslechli si několik bluegrassových písniček. „Evan Williams je náš hlavní produkt. Motor, který pohání celý vlak. Díkybohu momentálně funguje výborně a na vysoké otáčky. A dnešní poslední song proto bude právě o vlaku, napsala jej legenda bluegrassu Billy Monroe,“ zakončil Bernie Lubbers trefně svou vzdělávací show.