V sobotu 24. února proběhne v prostředí barokního Nostického paláce nultý ročník festivalu šampaňského vína La bouteille de champagne. Za festivalem stojí Miloš Danihelka z baru L’Fleur a Terroirchampagne.cz, který je nejen barmanem, ale i dovozcem šampaňských vín do České republiky a Antonín Suchánek z champagnier.cz, který k nám dováží šampaňská vína a je i spolupořadatelem festivalu Praha pije víno. To vše za vydatné pomoci Markéty Zázvorkové, která se stará o produkci a marketing festivalu. Po Grand Jour de Champagne nám tedy do kalendáře přibývá tento nový festival, který se Grand Jour de Champagne nesnaží konkurovat, ale vhodně ho doplňovat. La bouteille de champagne bude totiž zaměřen na exkluzivní rukodělná vína a přivítá řadu významných vinařských osobností z Francie.

,,S Tondou Suchánkem jsem se rozhodli uspořádat festival zaměřený pouze na grovers, kteří vyrábějí víno z vlastních zdrojů a z vlastních vinic. Z těchto vinařů jsme si vybrali skupinku, která produkuje pouze terroirní vína.“  

Terroir (teroá) z francouštiny.

Pojem terroir se používá od středověku, kdy mniši Cicterciáci a Benediktové zjistili vliv půdy a celkového prostředí v místě vinice na kvalitu hroznů. Do terroir(u) je nutné zahrnovat nejen geologické podloží a složení půdy, ale rovněž teplotu, srážky, nadmořskou výšku, tedy celkové mikroklima. Dále historii a tradici pěstování hroznů, umění místních vinohradníků, místní odrůdy révy vinné a mnoho dalších jinde nenapodobitelných faktorů.

www.znalecvin.cz

Dodává k zaměření festivalu Miloš Danihelka. Hosty festivalu budou například Oliver Collin z Ullysse Collin jehož vize jsou tzv. single vineyard champagnes, vína pouze z jedné vinice, Vinařství Doyard, kdy rodinu Doyard lze v oblasti Champagne dohledat až do 17.století, Marc Augustin z vinařství Augustin, který je jeden z nejzarytějších biodynamiků v oblasti a pouští hroznům i hudbu a další.

,,Řekli jsme si, že festival má být o tom, že lidé co mají rádi champagne a mají rádi tento typ šampaňských vín potkají přímo s lidmi, kteří tato vína tvoří“ láká Miloš.

Lístky jsou k dostání přes stránky festivalu. Kapacit je omezena prostorem na dohromady 300 návštěvníků, a to ve dvou vlnách. První vlna bude od 13 hodin do 16 hodin a druhá od 16 hodin do 19 hodin. ,,Lístků je už prodáno přes polovinu a očekáváme, že jakmile více šlápneme do propagace bude rychlá akce.“ dodává k vstupenkám Miloš Danihelka. Proto s koupí lístku spěchejte a třeba se 24. února potkám v Nostickém paláci.

Napsal: Honza Zlámaný