„V tom baru je něco jinak… Hned na první pohled,“ napadne vás, když vejdete do nového pražského podniku Crazy Daisy. A pokud na onen první pohled nepoznáte, co to je, tak na ten druhý se vám to už dozajista podaří.

 

Historické stěny baru totiž kromě původní štukové výzdoby dekorují ještě digitální obrazy technologie videomappingu. Jde nejen o ambientní statické či dynamické vzorce, které esteticky dokreslují interiér, ale i občasnou videoshow v podobě skákajících citrusových plodů, vesmírného průletu nebo tramvaje proplétající se ulicemi centra Prahy.

 

„Motivů je několik a uzpůsobili jsme je vždy nějaké náladě. Například když barmani rozjedou pořádnou akci, spustí se barmanský videomapping podporující tuto atmosféru,“ říká autor videomappingové dekorace, Pavel Koutník ze studia Nausus.

Jakými parametry se vás videomapping chlubí?

V současnosti máme hotových pět druhů animací a další budou rychlým tempem přibývat. Pro personál je jistě příjemné interaktivní ovládání obsahu prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Dokonce s možností vkládat individuální texty narozeninových přání přímo do jedné z animací. Videomapping jsme naprogramovali na plochu kolem dokola celého baru – celkem osm projektorů pokrývá stěny o délce více než 30 metrů a veškerý obsah distribuuje speciální odbavovací zařízení.

 

Na YouTube jsem viděl několik ukázek videomappingu a všechny byly buď promítány na exteriéry budov, nebo doprovázely nějaké moderní taneční vystoupení. Ale pevná součást interiéru? Na to jsem zatím nikde nenarazil.

V českém a možná i středoevropském měřítku je náš počin touto optikou opravdovým unikátem. Trvalou instalaci podobného rozsahu tu v baru ani podobném interiéru zkrátka nenajdete. Výrobce projektorů Panasonic dokonce bude uvádět tuto instalaci ve svých případových studiích pro Evropu. Několik trvalých instalací jsme již připravili, například v některých muzeích nebo na hokejovém stadionu v Třinci, tam jsme však byli limitováni, co se kreativity týče. Naopak v Crazy Daisy jsme dostali svobodu, takže jsme se dosyta vyřádili.

Jaké zkušenosti tedy s touto technologií máte?

Bohaté. Zabýváme se videomappingem od jeho počátku v Česku a dnes za sebou máme desítky realizací nejen u nás, ale i v Evropě a zámoří – od architektonického mappingu přes ten interiérový až po mapping sportovních hřišť, automobilů nebo micro-mapping. Našimi klienty jsou české firmy i významné nadnárodní společnosti, sportovní kluby či městské části. Nestydím se říci, že jsme opravdovou jedničkou mezi tvůrci videomappingu na tuzemském trhu.

 

Kolik času vám práce na zakázce pro Crazy Daisy vzala?

Bylo to asi dva a půl měsíce od prvotního zaměření v baru po první paprsek světla na zeď. Museli jsme zařídit vše. Kabeláž, precizní ukotvení projektorů, vhodný výběr hardware a software, testování a ladění osmi projekcí do jedné celistvé plochy.

 

Narazili jste při práci na nějaké zásadní překážky?

Pár jich bylo, ale tak je tomu vždycky. Všechno jsme zvládli a video šlape tak, jak má. Mám z toho za celý tým velkou radost, když dneska můžu říct, že překážkou bylo především u Crazy Daisy někde normálně zaparkovat. (smích)